Prekių kokybės garantijos

aut. Russ MorrisNuotolinio valdymo pultelis be garantijos 

Neseniai vartotojas parašė laišką, kuriame papasakojo, jog atnešęs pardavėjui neveikiantį televizoriaus nuotolinio valdymo pultelį, buvo informuotas, jog gamintojas nesuteikė kokybės garantijos.  Tokiu būdu buvo teigiama, kad ši prekė neremontuojama, todėl vienintelė išeitis – pirkti naują nuotolinio valdymo pultelį. Vartotojas taip ir pasielgė.

Ar iš tiesų taip?

Pirmiausia išanalizuokime kaip kokybės garantija yra reglamentuota teisės aktuose. LR Civilinis kodeksas, kiti teisės aktai įtvirtina dvi kokybės garantijų rūšis : komercinę ir teisinę, nors minėti terminai nėra vartojami. Komercinę  garantiją suteikia gamintojas ar pardavėjas. Tuo tarpu teisinė garantija yra reglamentuota įstatymais. Paprastai vartotojams, kurie prekes perka savo reikmėms, yra suteikiama 2 metų teisinė garantija. Komercinė ir teisinė garantijos apima tiek garantijos terminus, tiek vartotojų galimybes realizuoti savo teises. 2 metų teisinė garantija nereiškia, kad daiktas per šį laikotarpį nesusidėvės, tačiau būna atvejų, kai vartotojai gali ja pasinaudoti.

Teisės aktai taip pat įtvirtina nuostatą, kad jeigu vartotojui nebuvo suteikta komercinė garantija, tai jis turi teisę pareikšti pretenziją per 2 metus, t.y. teisinės garantijos laikotarpiu. Taigi, į mus kreipęsis vartotojas turėjo teisę pasinaudoti savo teisėmis pareikšti pretenziją teisinės garantijos laikotarpiu.

Tos nuostatos, apie kurias kalbėjome aukščiau yra perkeltos iš Europos Sąjungos teisės.  Jos yra pakankamai palankios vartotojams.

Diskutuokime

Nagrinėjant šią istoriją iškilo klausimas, kodėl turėdami tokias palankias nuostatas, negalime pasinaudoti savo teisėmis. Ar todėl, kad patys kaip vartotojai jų nežinome, o gal todėl, kad verslininkai jų nežino. O gal egzistuoja kitos priežastys? Taigi, diskutuokime.

6 komentarai

 1. Aleksas

  Kartais teisės aktai taip surašomi, kad negali nieko suprasti. Tas pats ir apie garnatijas, juk tai toks svarbus klausimas.

  Atsakyti
 2. stasys

  Noriu papasakoti savo istorija su batais. Nusipirkau, garantija 14 dienų. Praėjus 20 dienų , jie jau atsilupo. Nunešiau į parduotuvę, nepriima. Tada ėmiau skaityti Vartotojų įstatymą, pasirodo, ten parašyta, kad jeigu atsiranda defektas 6 mėnesių laikotarpyje, tai laikoma, kad prekė buvo jau pirkta su defektu. Parašiau prašymą, grąžinau batus ir atsiėmiau pinigus.

  Atsakyti
 3. aldona

  Teisės aktai surašomi, o praktinis jų įgyvendinimas yra labai sunkus. Praktikoje nebūna taip, kad viskas vyksta kaip sviestu patepta. Tas pats ir apie garantijas. Man atrodo dažniausiai paplitęs būdas arba suteikti labai neilgas garantijas arba visai jų nesuteikti. O taip vadinama teisinė garantija nežinoma visai.

  Atsakyti
 4. Algis

  Didžiausia problema yra tai,kad ne visusES teisės aktus išverstus iš anglų kalbos peržiūri reikiamos srites specialistai,kurie trėtų gerai žinoti ne tik su teisės aktu suisjusius specifinius terminus bet

  Atsakyti
 5. PIRKĖJAS

  garantija – labai svarbus faktorius, tačiau noriu pakalbėti ir priešinga tema – prekių asortimentu.
  Lietuva – labai ribotų galimybių šalis, kas turi pasirūpinti, kad visos prekės, kurios yra aplamai gaminamos patektų į Lietuvą? Verslas sako, kad dėl mažos paklausos neapsimoka jų įvežti, tačiau kodėl kitose šalyse, kur net dar mažiau gyventojų (ir ko gero paklausos) šios prekės yra įvežamos ar net gaminamos? Kaip tai suprasti, kad klientas išeleminuojamas iš rinkos ir priverčiamas šias prekes pats vežtis iš kitų šalių arba jas užsisakinėti itin nepatogiomis kainomis su papildomais transportavimo mokesčiais? Kodėl neginamos vartotojų teisės dėl pasirinkimo? Gal ši tarnyba privalėtų kreiptis į valdžios institucijas, kurios sudarytų lengvatinius verslo sąrašus (ir sąlygas) itin specifinėms prekėms iš kitų šalių. Kodėl visose vienos rūšies parduotuvėse tas pats tiekėjas? Kur mūsų pasirinkimo laisvė?
  Kodėl jau 19 metų Lietuvoje nebegalima nusispirkti to, ko galima Čekijoje, Bulgarijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Anglijoje ir t.t.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *