Sekant ženklus: popierinis puodukas ir aplinka

Per pietus Lietuvos vartotojų institute išgėrę kavos, užmetėme akį į popierinį puodelį, kurį gavome pirkdami kavą netoliese esančioje kepyklėlėje. Iš pirmo žvilgsnio pasirodė, kad šis puodelis – dar vienas žaliojo smegenų plovimo (angl. greenwashing) pavyzdys: žalios spalvos elementai, šiuo atveju pora labai pavasariškų lapelių, prilipdyti prie kokio nors apskrito užrašo, taip sudaromas įspūdis, jog prekė turi kokios nors rūšies ekologinį ar kitą aplinkai palankų sertifikatą.

Tačiau atidesnis žvilgsnis nusimanantiems žmonėms pasako daugiau:

blogui

Šalia pavasario lapelių prie bereikšmio apskritimo yra uždėtas daug mažesnis, tačiau tikras sertifikato ženklas – PEFC. Šis trumpinimas iššifruotinas kaip Programme for the Endorsement of Forest Certification (Miškų sertifikavimo sistemų tvirtinimo programa). Tai skėtinė organizacija, apjungianti įvairias miškų sertifikavimo sistemas. Daugybė miškų visame pasaulyje tvarkomi pagal PEFC standartus, kreipiant dėmesį į biologinės įvairovės saugojimą, minimalų cheminių medžiagų naudojimą, darbininkų teisių ir gerovės užtikrinimą ir kita. Sakydami, kad tokių miškų yra daugybė, neperdedame: PEFC sertifikuotų miškų plotas yra 37 kartus didesnis už Lietuvos plotą.

Ant iš pradžių įtarinėto puodelio esantis ženkliukas nurodo, kad popieriaus, iš kurio pagamintas puodukas, gimtinė yra miškas, turintis PEFC sertifikatą. Štai ką reiškia mokėti tinkamai skaityti ženklus ant pakuočių. Puodelis žaliuoju smegenų plovimu kaltintas buvo visai neteisingai.

Žinoma, primename, jog ekologiškiausia tara, iš kurios galima gerti kavą, yra daugkartinio panaudojimo puodelis. Skanios kavos visiems šiandien ragausiantiems!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *